Kansengelijkheid & MBO – een avond vol verhalen, verbinding en perspectief

26 november 2025

Evenementnieuws

De aula van SG Roncalli vulde zich op 25 november met ruim honderd partners én hun gesprekken. Al meteen bij binnenkomst! Het maakte duidelijk dat het deze avond niet alleen ging over kansengelijkheid, maar ook over ontmoeting, inspiratie en het versterken van elkaar. Met aandacht en flair zorgde Marlies van Lier, de host van deze avond, voor de verbinding tussen de persoonlijke verhalen en waardevolle initiatieven waar bekendheid aan gegeven werd.

Dit alles werd prettig ondersteund met geluid en beeld dankzij de technische expertise van INQ Events. En met de foto’s en de aftermovie van Keijsers Foto & Video kunnen we terugkijken en ’t nog eens beleven.

Een moment van stilte en herinnering

De bijeenkomst begon met een ingetogen herdenking van Marius Bakker, bestuurder van Samen in de Regio, die 3 november overleden is. Het was een passend begin: stilstaan bij iemand die zich met hart en ziel inzette voor een samenleving waarin iedereen mee kan doen.

Het verhaal van Karim Amghar

Als schrijver, programmamaker en onderwijsprofessional maakt hij thema’s als kansenongelijkheid, diversiteit en inclusie toegankelijk. Met passie en bevlogenheid, dat is niemand in de zaal ontgaan toen hij als spreker aan het woord was.  Hij sprak over de invloed van verwachtingen op jongeren en de vaak ondergewaardeerde rol van het MBO. Zijn woorden raakten: “Het verschil is niet zo groot tussen intelligentieniveaus, maar welke kansen heb je gekregen?” En dat lage verwachtingen leiden tot verminderde presentaties: “Als iemand zegt: wees niet te ambitieus, dan hoor je eigenlijk dat je minder waard bent.”

Met cijfers over salarisverschillen en tekorten in cruciale sectoren maakte hij duidelijk dat waardering voor MBO’ers niet alleen een kwestie van rechtvaardigheid is, maar ook van noodzaak. En hij roept ons op om stil te staan bij het feit dat we zo veel potentieel laten liggen door gebrek aan gelijke kansen.

Praktijk en arbeidsmarkt

Peter Huygens, als voorzitter van MKB Bergen op Zoom en Bert Vingerhoets, projectmanager bij Bouwmensen Zuid-West deelden hun ervaringen vanuit het bedrijfsleven. De arbeidskrapte benoemden zij als nieuwe kansen. De roep om medewerkers is groot en dat maakt de kansengelijkheid groter. Vanuit het publiek klinkt de aanvulling om bewust te zijn, dat er wel degelijk nog inwoners zijn die geen kans krijgen vanwege hun ‘label’.

En er zijn uitdagingen. Zo is er vanuit de scholen aandacht nodig om aansluiting te blijven vinden op technologische ontwikkelingen in de bedrijven; de oproep vanuit MKB en Bouwmensen is te zorgen voor meer uitwisseling tussen docenten en praktijk. En het begeleiden van stagiaires vraagt aandacht en dat is waar op de werkvloer af en toe best een stapje extra voor gezet mag worden, beaamt Peter Huygens.

Lokale initiatieven – de stap naar meer gelijke kansen

Lilian Adriaansen, procesregisseur bij Gemeente Bergen op Zoom gaf een toelichting op het Doorbraakfonds, dat professionals kunnen gebruiken voor kleine budgetten om doorbraken te realiseren bij complexe problematiek.

Nieuw! Het Persoonlijk Ontwikkelbudget van Samen in de Regio

Ben je partner van Samen in de Regio en wil jouw organisatie (jong)volwassenen (18+) helpen om stappen te zetten richting werk, meer zelfredzaamheid of een opleiding? Dan kan dit budget ingezet worden via de professionals, zo introduceerde Linda Konings dit initiatief aan het netwerk. “Het kan bijvoorbeeld gaan om kosten voor behalen van certificaten, maar ook materialen zoals VOG-verklaring of OV-kaart.”

Zij liet ook de website van Samen in de Regio zien waar het aanvraagformulier voor dit budget te vinden is. Want met deze aankondiging kan ook meteen het aanvragen van start gaan.

Een goed gesprek

De avond sloten we af met de tafelgesprekken die iedereen kent en altijd zeer gewaardeerd worden door de partners: gemakkelijk om elkaar te leren kennen én om eens heel andere partners te spreken. In deze gesprekken over kansengelijkheid werden volop ervaringen uitgewisseld over stageplaatsen, begeleiding van MBO-studenten en het belang van talentgericht werven boven diplomagericht selecteren.

Samen verder

Deelnemers gingen naar huis met het boek van Karim Amghar “Maar dat begrijp jij toch niet” en met de uitnodiging om elkaar te blijven opzoeken. Het was een avond waarin verhalen en initiatieven elkaar versterkten. Waar duidelijk werd dat kansengelijkheid geen abstract begrip is, maar iets dat begint bij kleine gebaren, hoge verwachtingen en het geloof dat iedereen een plek verdient.

In beeld

Bekijk hier de terugblikvideo en enkele foto’s van Keijsers Foto & Video: